plnlenfrdeitrues

Święto Wojska Polskiego w 98. rocznicę Cudu Nad Wisłą i Święto Wniebowzięcia Maryi Panny Wyróżniony

Święto Wojska Polskiego w 98. rocznicę Cudu Nad Wisłą i Święto Wniebowzięcia Maryi Panny

15 sierpnia 2018r. w Zalewie uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego w 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem Nad Wisłą oraz Wniebowzięcie Maryi Panny zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją stało się, iż główne obchody uroczystości mają miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalewie.
Tego dnia gmach kościoła wypełnił się po brzegi goszcząc nie tylko parafian, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, pocztów sztandarowych, przedsiębiorców z terenu gminy, ale także senator Rzeczypospolitej Polskiej Panią Bogusławę Orzechowską.
Mszę świętą koncelebrowaną odprawił proboszcz zalewskiej parafii ksiądz Stanisław Gajewski wraz z księdzem kanonikiem Pawłem Kurachem.
W trakcie mszy śpiewano przepiękne polskie pieśni religijne intonowane przez chór kościelny prowadzony niestrudzenie przez Panią Wandę Cydzik. Proboszcz w swojej homilii podkreślał ogromną rolę wiary w Boga w życiu człowieka. Wskazywał na nierozerwalną więź pomiędzy walką o niepodległość i walką o wiarę, nawiązując tym samym do Cudu nad Wisłą.
Przedstawiciele władz samorządowych w osobach Burmistrza Zalewa Pana Marka Żylińskiego i Przewodniczącej Rady Miejskiej w Zalewie Pani Iwony Parzyszek, a także reprezentanci Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, oddając tym samym cześć poległym za Ojczyznę.
W końcowej części uroczystości na prośbę księdza proboszcza głos zabrał Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński zwracając szczególną uwagę na rolę wolności w życiu każdego człowieka, nawiązując do swoich osobistych doświadczeń związanych z okresem zniewolenia Ojczyzny.
Głos zabrała także Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Bogusława Orzechowska wygłaszając mowę nawiązującą do wpływu wiary w Boga na historię Europy.
Kończąc mszę świętą kapłan poświęcił zioła i kwiaty przyniesione do świątyni.
Uroczystości towarzyszyła wystawa rękodzieła pochodzącego z rodzinnych zbiorów mieszkańców gminy Zalewo zorganizowana przez Izbę Pamięci.
 

Ostatnio zmienianywtorek, 21 sierpień 2018 06:32
1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę