plnlenfrdeitrues

„Święto Plonów” w Zalewie Wyróżniony

„Święto Plonów” w Zalewie

W niedzielę 25 sierpnia 2019r. w Zalewie odbyło się gminne „Święto Plonów 2019”, które jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory, podsumowaniem całego roku ciężkiej pracy rolników, a także okazją do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców gminy.
Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną, którą celebrował ksiądz Proboszcz Stanisław Gajewski w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Zalewie. Wprowadzone do kościoła wieńce dożynkowe zostały poświęcone przez Proboszcza, a Starostowie Dożynek Jolanta Grzywna i Józef Kołodziejski, złożyli na ręce Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego chleb z tegorocznych zbóż. Zebrani w kościele mieszkańcy gminy i miasta Zalewo oraz goście podzielili się symbolicznie chlebem.
Po Mszy Świętej odbył się przemarsz korowodu dożynkowego, w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna, na plac przy scenie letniej nad jeziorem Ewingi, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Mieszkańców i gości powitali Burmistrz Zalewa Marek Żyliński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Jan Lichacz. Burmistrz oraz Przewodniczący Rady przyjęli bochen chleba od Starostów Dożynek i podzielili się z zebranymi na widowni gośćmi.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez Sołectwa Bajdy, Bądki, Boreczno, Dajny, Dobrzyki, Duba, Jaśkowo, Jerzwałd, Urowo, Półwieś, Rąbity, Wieprz.
Wieńce zostały wykonane zgodnie z regulaminem konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. Zgodnie ze staropolskim obyczajem zostały ośpiewane. Jury, w skład którego weszli Sołtysi Sołectw biorących udział w konkursie, jako zwycięzcę wskazali wieniec sołectwa Dajny. Wieniec będzie reprezentował Gminę Zalewo w dniu 22 września 2019r. na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku.
Trzynaście Sołectw (Bajdy, Bądki, Boreczno, Dajny, Dobrzyki, Duba, Jerzwałd, Międzychód, Urowo, Półwieś, Rąbity, Wieprz, Wielowieś) wykonało tzw. witacze, które umiejscowione przy szosie zapraszały na dożynki, a także witały i żegnały przyjezdnych. Przygotowane witacze brały udział w konkursie na „Najciekawszy Witacz Dożynkowy” w gminie Zalewo. W tym roku nagrodę przyznano Sołectwu Jerzwałd, a pozostałe Sołectwa otrzymały bony podarunkowe od Gminy Zalewo.
Podczas „Święta Plonów” członkowie Rady Powiatowej Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Iławskim Pan Zbigniew Gąsior i Pan Tadeusz Kowalski wręczyli puchary dla zasłużonych rolników z terenu gminy Zalewo: Państwu Tatianie i Piotrowi Kacprzykom, Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Truszkowskim, Państwu Jolancie i Krzysztofowi Mazurkom oraz Państwu Grażynie i Andrzejowi Parzonkom.
Tradycją „Święta Plonów” w Zalewie stały się Potyczki Sołtysek i Sołtysów. Rywalizowali oni między sobą w konkurencjach sportowych, a dopingowali ich mieszkańcy wsi. Zwyciężczynią potyczek została Pani Sylwia Smagała z Jerzwałdu, drugie miejsce zajęła Pani Paulina Macikowska z Półwsi, a trzecie miejsce zajął Pan Tomasz Zagrobelny z Duby.
Dalszą część uroczystości wypełniły występy lokalnych Jezioranek, Grupy Muzycznej RMS, zespołu Za-no-za. Zebranych mieszkańców oraz gości bawili do późnych godzin wieczornych zespół Flash i DJ Roland.
Podczas uroczystości na boisku sportowym „Orlik” odbył się „Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starostów Święta Plonów”, w którym pierwsze miejsce zajął Pan Przemysław Skarbek, drugie Pan Daniel Makowski, a trzecie Pan Tomasz Majewski.
W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa KS „EWINGI” Zalewo, pierwsze miejsce zajęła drużyna „EWINGI I”, drugie „EWINGI II” , a trzecie ”WĘGLOBUD”.
Dożynki zalewskie zaszczycili swoją obecnością Senator RP Bogusława Orzechowska, Poseł na Sejm Piotr Cieśliński, Radny Województwa Warmińsko – Mazurskiego Stanisław Gorczyca oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Nowomiejskim Zbigniew Ziejewski.
Podczas „Święta Plonów” nie mogło zabraknąć stoisk z przepysznym swojskim jadłem, które przygotowały mieszkanki Sołectw Dobrzyki, Rąbity i Urowo, za co Organizatorzy serdecznie dziękują.
Organizatorzy dziękują również Pani Jolancie Grzywnie oraz Panu Józefowi Kołodziejskiemu, którzy wzorcowo pełnili honory Starostów Dożynek oraz sponsorom i wszystkim, którzy bezinteresownie pomagali w zorganizowaniu uroczystości.

 

1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę