plnlenfrdeitrues

październik 2019 - ZALEWO

Uroczyste przekazanie samochodu strażackiego

W dniu 25 października 2019 r. o godzinie 1630 odbyło się uroczyste przekazanie samochodu strażackiego do użytku dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalewie.  Na ręce Prezesa OSP Zalewo Piotra Krajewskiego, Naczelnika OSP Zalewo Anny Patok – Stasiewicz oraz kierowcy Bronisław Bielennego zostały wręczone kluczyki do pojazdu oraz dokumenty.

Wręczenia dokonali Doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pan Jarosław Borowiak, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Mark Brzezin, Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Pan bryg. Robert Fliciński, Burmistrz Zalewa Pan Mark Żyliński. Po przekazaniu pojazdu, poświęcenia dokonał Proboszcz Parafii w Zalewie ks. Stanisław Gajewski.

Dofinansowanie na zakup pojazdu jednostka OSP otrzymała od:

- Gminy Zalewo                                                                    299.934,00 zł

- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska                   284.960,00 zł

- MSWiA Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego     125.000,00 zł

- Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego               50.000,00 zł

Wartość pojazdu wyniosła 759.894,00 zł.

Samochód ratowniczo - gaśniczy marki VOLVO FL 4x4 wykonany przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „Bocar” Sp.z.o.o. w Korwinowie. Pojazd posiada wiele nowoczesnych parametrów:  silnik o mocy 280 KM,który spełnia najwyższe obowiązujące w UE normy Euro 6,  kabina brygadowa, która zapewnia komfort jazdy sześciu osobom z pełnym ekwipunkiem. Stały napęd na wszystkie koła, dzięki czemu samochód jest w stanie sprostać zadaniom ratowniczym w trudnych warunkach terenowych, zbiornik wodny o pojemności 3000 litrów, układ wodno - pianowy, generator sygnałów dźwiękowych, maszt oświetleniowy z najaśnicami LED, sprzęt łączności radiowej, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, klimatyzację kabiny, falę świetlną, kamerę cofania, wyciągarkę elektryczną. Zakup wozu strażackiego wyniknął w związku z pożarem OSP w Zalewie, który miał miejsce w listopadzie 2018 r, w wyniku którego doszło do zniszczenia najważniejszego samochodu bojowego.

W uroczystości przekazania samochodu udział wzięli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurski Gustaw Marek Brzezin, Doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Jarosław Borowiak, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, Starosta Powiatu IławskiegoBartosz Bielawski, Komendant Powiatowej PSP w Iławie bryg. Piotr Wlazłowski, Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Iławiekpt. Wojciech Kożuchowski, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Iławie Stanisław Kastrau, Komendant Powiatowy Policji w Iławie mł. insp. Robert Mikusik, Kierownik Posterunku Policji w Zalewie asp. szt. Artur Ryll, Prezesi, Naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Zalewo oraz zaproszeni goście: Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie Jolanta Skrzypiec, Prezes firmy Lech Drób Bogusław Lech, Dyrektor firmy Biofeed Sławomir Fertkowski, właściciel firmy Chemiland Piotr Juchno, właściciel Firmy Andrespol Andrzej Skurzewski.

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Dzień Seniora w Urowie

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i Europejski Dzień Seniora  natomiast w listopadzie Ogólnopolski Dzień Seniora i Światowy Dzień Seniora. Dzień Seniora to szczególne święto, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość jakimi obdarowują młodsze pokolenia. 

Dnia 19 października 2019 roku w Urowie odbył się już kolejny raz Uroczysty Dzień Seniora. Spotkanie zostało przygotowane przez Panią Sołtys, Radę Sołecką oraz mieszkańców Urowa i Murawek. Uroczystość rozpoczęła Pani Sołtys Jolanta Grzywna, która serdecznie przywitała Seniorów oraz zaproszonych gości: Radną Rady Miejskiej w Zalewie Panią Ewę Nykołyszak, Dyrektora M-GCK w Zalewie Panią Fryderykę Małachowską oraz zespół wokalny „Jezioranki” pod kierownictwem Pana Jarosława Łabudzińskiego. Panie z zespołu w imieniu własnym i Burmistrza Zalewa Pana Marka Żylińskiego złożyły najlepsze życzenia, zdrowia, wielu lat życia wypełnionego radością i satysfakcją oraz szacunkiem i miłością najbliższych.

Po tak miłym wstępie rozpoczął się uroczysty obiad, podczas którego trwał koncert „Jezioranek” wprawiając świętujących w przyjemny klimat, zachęcając do wspólnej zabawy i tańca.  Kolejnym punktem uroczystości był słodki poczęstunek - tort własnoręcznie wykonany przez mieszkankę Urowa. Następnie zostały wręczone upominki dla Seniorów i zaproszonych gości. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Wszystkim Seniorom raz jeszcze składamy serdeczne życzenia. Mieszkańcom z Sołectwa Urowo składamy gorące podziękowania za trud włożony w przygotowanie tej pięknej i ważnej uroczystości.

Czytaj dalej...

„Złote Gody”

W dniu 18 października 2019 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Zalewie odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu Długoletniego Pożycia Małżeńskiego pięciu par, które w 1969 roku przysięgały sobie miłość na dobre i na złe. W tak szczególnym dniu w Urzędzie stawili się Szanowni Jubilaci: Lucyna i Józef Leszczyńscy z Bart, Maria i Tadeusz Skurzewscy z Bart, Krystyna i Jan Koprowicz z Półwsi, Stefania i Michał Papińczak z Urowa oraz Maria i  Władysław Gołoś z Bajd, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego (Złote Gody). Przybyłych Gości odznaczono Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia Medalami oraz wręczenia pamiątkowych dokumentów dokonał Pan Marek Żyliński Burmistrz Zalewa. Pani Anna Skonieczna – Kierownik USC w Zalewie, wręczyła Jubilatom kwiaty. Szanownym Jubilatom życzymy zdrowia oraz wielu radosnych dni spędzonych w kręgu swoich bliskich.      

Czytaj dalej...

Team Zalewo Wicemistrzem Polski Jachtów Kabinowych

W Ośrodku Bocianie Gniazdo w Rynie w dniach 12-13.10.2019 r. odbył się 24 finał Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.W regatach startowało 11 załóg, które zakwalifikowały się po całorocznych eliminacjach. Łącznie rozegrano 9 wyścigów z czego 7 pierwszego dnia przy bardzo mocnym wietrze. Mimo utrudnionych warunków atmosferycznych reprezentująca Gminę Zalewo drużyna zajęła 2 miejsce, zostając wicemistrzem Polski Jachtów Kabinowych. Po całym sezonie eliminacji do Pucharu Polski drużyna Team Zalewo startująca w klasie T2 zajmuje 3 miejsce. Gratulujemy miejsca na podium. W kolejnym sezonie życzymy równie przychylnych wiatrów.

Czytaj dalej...

ZAPROSZENIE na spotkanie konsultacyjne pn. „Strategia Rozwoju Obszaru Kanału Elbląskiego na lata 2021-2030”

Celem spotkania jest wypracowanie wspólnych działań zmierzających do rozwoju obszaru Kanału Elbląskiego oraz konsultacja zgłoszonych dotychczas projektów.

 

Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców.

 

Termin spotkania:   5 listopada 2019 r.

 

Miejsce:  MORĄG - Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu, ul. Ogrodowa 16

 

Godzina:  10:00

 

                                                                             Bardzo liczymy na Państwa obecność.

 

                                       Warmińsko – Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie

                                       Gmina Zalewo

Czytaj dalej...

TEAM ZALEWO na podium

W dniach 28-29 września 2019r. w Olsztynie odbyły się regaty „O Puchar Babiego Lata” organizowane przez Harcerski Klub Żeglarski „Bryza”. Na starcie stanęło 49 jachtów. Team Zalewo reprezentujący Gminę Zalewo w klasie T2 zajął 3 miejsce natomiast w wyścigu długodystansowym załoga w ogólnej stawce zajęła 3 miejsce. Były to ostatnie eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Czytaj dalej...

Jesteś osobą 50+? Trwa nabór na bezpłatne szkolenia „O finansach… w bibliotece”

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie ogłasza nabór uczestników na cykl bezpłatnych szkoleń „O finansach … w bibliotece”.
„O finansach… w bibliotece” to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego umożliwiający dorosłym użytkownikom bibliotek z całej Polski skorzystanie z nowej oferty, jaką jest edukacja z zakresu finansów osobistych. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
W 6. edycji projektu bierze udział 100 placówek bibliotecznych z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 200 tys. mieszkańców z całej Polski. W gronie bibliotek, którym udało się zakwalifikować do udziału w 6. edycji projektu jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie. Warsztaty odbywać się będą       w październiku i listopadzie 2019 r. w siedzibie biblioteki przy ul. Częstochowskiej 8 w dwóch grupach. Każdy uczestnik weźmie udział w pięciodniowych szkoleniach trwających 3 godziny dziennie (ogółem 15 godzin szkoleń dla jednej grupy). Na zapisy osobiste lub telefoniczne (pod numerem 89 758 81 44) biblioteka czeka do dnia 19 października. Szkolenia w oparciu o kurs e-learningowy poprowadzą przeszkoleni i odpowiednio przygotowani pracownicy biblioteki. Warsztaty są bezpłatne, a o udziale w nich decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty „O finansach … w bibliotece” pozwolą ich uczestnikom stać się aktywnymi i świadomymi użytkownikami usług związanych z finansami, a jednocześnie poszerzyć swoje umiejętności obsługi komputera i Internetu. Tematyka szkoleń dotyczyć będzie różnorodnych zagadnień ekonomicznych, których znajomość przydatna jest w życiu codziennym.
Do wyboru będzie pięć spośród podanych poniżej tematów (o wyborze tematów zdecydują sami uczestnicy warsztatów):
I. Bank przez Internet.
II. Bezpieczne finanse w sieci.
III. Płatności bezgotówkowe.
IV. Zakupy przez Internet.
V. Oszczędzanie i inwestowanie.
VI. Kredyt i pożyczka.
VII. Jak się dobrze ubezpieczyć.
VIII. Dziedziczenie.
IX. Zarabianie na emeryturze.
X. Bank centralny.
Zapraszamy!

Czytaj dalej...

Wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków

Rozpoczął się ogólnopolski projekt „Mała książka - wielki człowiek”, mający rozbudzać zainteresowania czytelnicze u najmłodszych. Bierze w nim udział ponad pięć tysięcy bibliotek z całego kraju, w tym Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie. Na jej małych czytelników czekają specjalne wyprawki.

Biblioteka uczy samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Jest to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

By pierwsza wizyta w bibliotece zapadła młodym czytelnikom w pamięć, organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowali dla nich prawdziwą gratkę. Od września w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czeka na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start. Dzieci znajdą w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu

dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Wyprawki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat (rok urodzenia od 2013 do 2016) i można je otrzymać w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie oraz jej filiach w Jerzwałdzie i Borecznie.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/ oraz https://www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/

Akcja trwa do wyczerpania wyprawek. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Kampania jest realizowana przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją „Książką połączeni”.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS