plnlenfrdeitrues

Festiwal Filmowy Integracja „Ty i Ja” Mały Festiwal Filmowy w Zalewie Wyróżniony

Festiwal Filmowy Integracja „Ty i Ja” Mały Festiwal Filmowy w Zalewie

W dniach 9-10 września 2021 r. w gminie Zalewo po raz X odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, w ramach Koszalińskiego Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński oraz  Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie Pani Jolanta Skrzypiec. Jak co roku widzowie mieli okazję zapoznać się z bardzo interesującymi filmami, które w zeszłym roku zdobyły najwyższe laury w Koszalińskim Europejskim Festiwalu Filmowym.

Ideą Festiwalu jest integracja osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez prezentowanie filmów prezentujących problematykę niepełnosprawności. Publiczność miała możliwość zetknąć się z niepełnosprawnością z perspektywy osób niepełnosprawnych, które w codziennym życiu zderzają się z różnymi barierami, zarówno fizycznymi jak i społecznymi, ale także doświadczają radosnych przeżyć.

Drugą perspektywą była możliwość spojrzenia na niepełnosprawność oczami osób pełnosprawnych, które na co dzień stykają się z niepełnosprawnością osób najbliższych, czy też osób z dalszego otoczenia. Te wszystkie uczucia: radości, smutki, dylematy moralne, dzięki Festiwalowi można było przeżywać razem z bohaterami prezentowanych filmów.

Inauguracja Małego Festiwalu rozpoczęła się od „Hymnu Niepełnosprawnych” Alfreda Mieszkowskiego, którego tekst do podkładu muzycznego wyrecytował Ariel Bednarczyk, uczestnik Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza”w Zalewie.

W związku z faktem, że tegoroczny Mały Festiwal Filmowy był jubileuszowy, w sposób szczególny zostały uhonorowane osoby, dzięki którym to wydarzenie ma tak szczególny i wyjątkowy charakter. Pan  Marek Żyliński Burmistrz Zalewa otrzymał podziękowania za zainicjowanie w 2011 r. Małego Festiwalu Filmowego „Integracja TY i JA w Zalewie i jego coroczne organizowanie (z wyjątkiem roku ubiegłego, z uwagi na pandemię). Nasza społeczność ma dzięki temu możliwość spotykania się na wspólnej kontemplacji emitowanych filmów i pochylenia się nad aspektem niepełnosprawności, która już nas dotyka, bądź w każdej chwili może stać się naszym udziałem.

Drugą postacią kojarzącą się z Małym Festiwalem Filmowym jest Pan Edward Całka, który od samego początku był jego konferansjerem. Poprzez wyjątkowe coroczne prowadzenie festiwalu, zapisał się On szczególnie w pamięci osób biorących udział w tych wydarzeniach.

Obydwaj Panowie dostali statuetki upamiętniające ten jubileusz.

Mały Festiwal uświetnił występ zespołu Czerwony Tulipan z Olsztyna, który swoją twórczością zachwycił publiczność. Repertuar był urozmaicony. Zaprezentowane utwory przywołały wspomnienia, inne wprawiały w nostalgię. Koncert był wspaniałą ucztą muzyczną.

Tego dnia nie był to jedyny występ artystyczny na żywo. Swój talent sceniczny zaprezentowali uczestnicy i terapeuci Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” w Zalewie, w spektaklu pt. „Most przyjaźni”. W tej krótkiej dramie pokazano w jak prosty sposób można przełamać bariery i ograniczenia wobec osób niepełnosprawnych.

W trakcie dwudniowego Festiwalu wyemitowano filmy:

„Żyłam z tobą” (I live a Life with You), reż. Elena Martinez Santos,  Hiszpania 2019

Chloe zaczyna pracę jako pielęgniarka na oddziale hetalologii onkologicznej. Jest przytłoczona nową sytacją aż do momentu, gdy poznaje Laurę. Tę pacjentkę zapamięta na dlugo. 

„Uścisków twoich mi potrzeba” (I Need the Handshakes), reż. Andrej Kuciła, Polska 2020

Gdzieś w dalekiej białoruskiej wsi, w niewielkim domu, 92-letnia Walentyna u kresu  życia wertuje stare zeszyty córki. Wraz z nią  wyruszamy w podróż przez nieznany świat człowieka, o którym „wszyscy zapomnieli”. 

„Moje piękne miasto” (My Beautiful City), reż. Elham Aghlari, Iran 2019

Hameed Paak  to upośledzony w stopniu lekkim 37-letni ojciec i mąż. Potrzebuje pracy, by utrzymać rodzinę, ale w związku ze swoim stanem zdrowia nie jest odpowiednio wynagradzany. Z drugiej strony organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością nie kwalifikuje go do pomocy z powodu lekkiej formy upośledzenia.

„Zobaczyć niepodległość” (To See Independence), reż. Piotr Jasiński,Polska 2020
Niewidomy chłopak Wojtek maszeruje w narodowo - patriotycznym pochodzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po drodze spotyka różnych uczestników marszu. Bohater chce na własnej skórze poczuć, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm? Czym dla Polaków jest niepodległość? Wojtek dochodzi do wniosków, których wielu z nas - choć widzi - często nie dostrzega.
„Co zdarzy się jutro” (What Happens Tomorrow), reż. Anastasia Shtandke, Rosja 2020
Leisan (niepełnosprawna dziewczyna) przygotowuje się do Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Miłość rodziny i wsparcie bliskich przyjaciół pomagają jej opierać się stereotypom i odrzuceniu społeczeństwa. Matka Leisan chce za wszelką cenę pomóc córce w rozwijaniu talentu. Czy Leisan zdobędzie złoto w Mistrzostwach Europy w Finlandii?

 

W tym roku Festiwal trwał dwa dni. Pierwszy dzień miał charakter otwarty. Udział w nim wzięli zaproszeni goście, uczestnicy placówek dla osób niepełnosprawnych z Powiatu Iławskiego oraz mieszkańcy Gminy Zalewo. Kolejny dzień był przeznaczony dla młodzieży szkolnej z terenu naszej gminy.

Wsparcia finansowego Festiwalowi udzielili: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego „Promyk”.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Ostatnio zmienianyczwartek, 23 wrzesień 2021 06:38
1
0
0
s2smodern
Powrót na górę