plnlenfrdeitrues

Już po raz XI w Zalewie odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” Wyróżniony

Już po raz XI w Zalewie odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

W dniach 6 i 7 września 2022 r. w Zalewie po raz XI odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. Wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz imprez Naszej Gminy. Odbywa się ono w ramach Koszalińskiego Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Zalewa Marek Żyliński oraz Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie; współorganizatorem było Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Zalewie.

 

Jak co roku widzowie mieli okazję zapoznać się z bardzo interesującymi filmami, które w ubiegłym roku zdobyły najwyższe laury w Koszalińskim Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja”.

Ideą Festiwalu jest przedstawienie osobom pełnosprawnym perspektywy widzenia i doświadczania  życia przez osoby niepełnosprawne. Publiczność ma możliwość spojrzeć na niepełnosprawność oczami osoby niepełnosprawnej, która w codziennym życiu zderza się z różnymi barierami, zarówno fizycznymi jak i społecznymi, jak również doświadcza radosnych przeżyć. Inną perspektywą jest możliwość spojrzenia na niepełnosprawność oczami osób pełnosprawnych, które na co dzień stykają się z niepełnosprawnością osób najbliższych i osób z dalszego otoczenia. Te wszystkie uczucia radości, smutki, dylematy moralne, można było przeżywać razem z bohaterami prezentowanych filmów.

Inauguracja Małego Festiwalu odbyła się w sali widowiskowej Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Zalewie i rozpoczęła od „Hymnu Niepełnosprawnych” Alfreda Mieszkowskiego, którego tekst do podkładu muzycznego recytował Ariel Bednarczyk, uczestnik Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza”w Zalewie. W trakcie wydarzenia głos zabrał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński, a także zaproszeni goście Senator RP Bogusława Orzechowska oraz Szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego – Bogumił Osiński.

Mały Festiwal uświetnił występ wokalistki Moniki Kuszyńskiej i towarzyszących jej muzyków.  Koncert był wspaniałą ucztą zarówno muzyczną, jak i duchową, dostarczając wszystkim wielu wzruszeń. Pani Monika poza świetną aranżacją wykonywanych utworów, podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat tego, co jest w życiu ważne. Przekonywała, że nawet w obliczu traumatycznych przeżyć nie należy się poddawać i rezygnować ze swoich pasji i spełniania marzeń, czego doskonałym przykładem jest sama Wokalistka.

Nie był to jedyny występ artystyczny na żywo tego dnia. Swój talent sceniczny zaprezentowali także uczestnicy Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza”w Zalewie. W krótkim  wystąpieniu, w formie teatru cieni, uczestnicy „Tęczy” przedstawili życie osoby z autyzmem.

Konferansjerem Festiwalu, zarówno pierwszego jak i drugiego dnia, był Pan Edward Całka. W trakcie Festiwalu wyemitowano filmy:

„Raj” (Paradise), reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020

Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją; ratowaniem kruchego życia Taha. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, oboje uczą się przetrwać w szpitalnej sali.

„Oko boga” (Eye of God), reż Igor Kawecki, Polska 2019

Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem    i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny dla siebie i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach. Obserwujący stopniową gentryfikację Kazimierza, a także świadomy tego, że jego rodzinny dom wkrótce przestanie istnieć, coraz bliżej ucieka w przeżycia wewnętrzne i fantazje. Jedną z nich jest przekonanie, że kamienica przy ul. Brzozowej, w której mieszka, to centralne miejsce świata- oko boga.

„Na krawedzi” (On the Edge), reż. Rina Papish, Izrael 2020

Niezwykła historia Avnera, który był mistrzem w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

Pierwszy dzień Festiwalu miał charakter otwarty. Udział w nim wzięli zaproszeni goście z osobami towarzyszącymi:Senator RP Bogusława Orzechowska, Szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego – Bogumił Osiński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Krzysztof Gawryś, Dyrektor PCPR – Jolanta Rynkowska, w imieniu Burmistrza Iławy I Zastępca Dorota Kamińska, Dyrektor Centrum Sportu i  Rekreacji w Suszu – Jarosław Piechotka, Prezes firmy „Dam-Rob” – Arkadiusz Sylpaczuk, Prezes firmy „Polirol” – Jan Podlaski, właściciel firmy „Nortis” w Zalewie – Maciej Żukowski, Kierownik Posterunku Policji w Zalewie – Mirosław Kowalewski, Kierownik MGOPS Susz – Włodzimierz Karpiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bartach – Dorota Skorupka-Skorupska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzykach – Jacek Dobrowolski, Kierownik Biblioteki Miejskiej w Zalewie – Edyta Subotowicz, Radna Rady Miejskiej w Zalewie - Iwona Głąb, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej – Krystyna Kacprzak.

Licznie przybyli uczestnicy placówek dla osób niepełnosprawnych, takich jak Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Iławie, Warsztat Terapii Zajęciowej  w Suszu, Świetlica Środowiskowa MOPS-ik w Iławie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie.

Nie zabrakło również  mieszkańców Gminy Zalewo.

Drugiego dnia Festiwalu filmy zaprezentowane zostały młodzieży szkolnej z wszystkich szkół Naszej Gminy.

Patronat medialny nad Małym Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i Ja”  objęła TVP Olsztyn.

Wsparcia finansowego Festiwalowi udzielili Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego „Promyk”.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 14 wrzesień 2022 09:22
1
0
0
s2smodern
Powrót na górę