Dni Zalewa 2018 Wyróżniony

Dni Zalewa 2018

W weekend 28 – 29 lipca 2018 roku po raz XXIV odbyły się „Dni Zalewa”.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Dyrektor M-GCK w Zalewie Fryderyką Małachowską.
W sobotni poranek nad brzegiem jeziora Ewingi odbyły się zawody wędkarskie przeprowadzone przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Zalewie Edwarda Całkę, w których wzięło udział 50 zawodników.
Zwycięzcą zawodów w kategorii „Juniorów” został Dominik Dziewulski, w kategorii „Seniorów” Adam Witkowski.
Natomiast na kompleksie sportowym „Orlik” przeprowadzono Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Zalewa, w którym wzięło udział 5 osób. Zwycięzcą turnieju został Fabian Jankowski z Austrii, drugie miejsce przypadło Robertowi Skarbek z Lęborka, a trzecie Dawidowi Jankowskiemu z Zalewa.
W sobotę odbył się również Mecz Towarzyski Oldboy’s „Ewingi Zalewo”- „Lechia Gdańsk”. Na boisku spotkały się legendy „Lechii Gdańsk” (m. in. Tomasz Unton i Lech Kulwicki) oraz KS Ewingi Zalewo (m.in. Andrzej Dawidziuk, Remigiusz Sobociński).
Atrakcją sobotnich zmagań sportowych był pokaz akrobatyki rowerowej uczestnika programu „Mam Talent” Piotra Bielaka, który jest pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który żongluje 4 piłkami, siedząc na kierownicy roweru, znajdując się jednocześnie na platformie umieszczonej 2 metry nad ziemią.

W pierwszym dniu imprezy Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA Sławomirem Dylewskim dokonali uroczystego odsłonięcia jednego z punktów Trasy Turystycznej Gorge Jacoba Steenke oraz Zegara Słonecznego na placu rekreacyjnym nad brzegiem jeziora Ewingi. Tarcza zegara słonecznego to tzw. koło bliźniacze wielkie maszyny wyciągowej, jednej z pochylni Kanału Elbląskiego. W listopadzie 2017 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekazał Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA to właśnie koło w celu wykonania zegara słonecznego, symbolizującego związek Zalewa z osobą twórcy Kanału Elbląskiego Georga Jacoba Steenke. Tarcza naszego zegara pochylona jest pod kątem 12o. W grudniu, podczas przesilenia zimowego promienie słoneczne padają równolegle do powierzchni tarczy i nie wskazują czasu przez cały dzień. Zegar wskazuje strefowy czas letni UTC+2. Zadanie to zrealizowano w ramach współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Wody Polskie, pod nadzorem Warmińsko – Mazurskiego Konserwatora Zabytków.
W tegorocznym „Turnieju Sołectw” wzięło udział 7 sołectw z terenu Gminy Zalewo: Dobrzyki, Duba, Jaśkowo, Jerzwałd, Półwieś, Wielowieś oraz Wieprz. Konkurencje wymagały od uczestników wiele wysiłku i zaangażowania, ale przy okazji były dobrą zabawą. Zwycięzcą tegorocznego turnieju zostało po raz kolejny Sołectwo Wieprz, które otrzymało nagrodę w wysokości 10.000 złotych. Na drugim miejscu uplasowało się Sołectwo Duba, które otrzymało nagrodę w wysokości 7.500 złotych. Trzecie miejsce zajęło Sołectwo Półwieś i otrzymało nagrodę w wysokości 5.000 złotych. Pozostałe drużyny otrzymały nagrody za udział w wysokości 500 złotych.
Ponadto w sobotę przeprowadzono „IV Bieg w Szpilkach”. Zwyciężczynią biegu została Pani Sylwia Smagała.
Po części sportowej na scenie zaprezentowały się zalewskie „Jezioranki”, młody debiutant Hubert Kalinowski, a gwiazdą wieczoru był zespół „Lesioki”, którego repertuar to utwory disco-folkowe. Do samego rana uczestnikom zabawy towarzyszył zespół „Blue Band”. W takcie zabawy tradycyjnie odbył się konkurs Tańca Amatorskiego o Puchar Dyrektora Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Zalewie. Do konkursu stanęło 10 par. Najlepiej tańczącą parą została para z Zalewa.
Drugi dzień obchodów Dni Zalewa otworzył Burmistrz Zalewa Marek Żyliński składając na ręce Dyrektor M-GCK w Zalewie Fryderyki Małachowskiej podziękowanie za wkład pracy w działania na rzecz kultury. W imieniu swoim oraz pracowników M-GCK wręczył Pani Dyrektor symbolicznego niebieskiego storczyka wraz z pamiątkowym zdjęciem.
W niedzielę nie obyło się bez rozgrywek sportowych. Na „Orliku” rozegrany został Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Zalewa. Do udziału w turnieju zgłosiło się 12 drużyn z terenu miasta i gminy Zalewo, Rudzienic i Małdyt. Pierwsze miejsce zajęła drużyna FC GUCZ ZALEWO, drugie miejsce drużyna CAŁY CZAS DO TYŁU- RUDZIENICE, a trzecie miejsce drużyna BARTY Z BART. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został Bartosz Liszak z Rudzienic. Najlepszym bramkarzem Przemysław Michlewicz z Zalewa. W tym samym czasie na boisku przy ekomarinie odbył się Turniej Piłki Plażowej o Puchar Starosty Powiatu Iławskiego. Do turnieju stanęło 8 par. Najlepszą parą okazała się para z Iławy, II miejsce zajęli zawodnicy z Lubawy, a III - para z Zalewa.
Na stadionie miejskim przeprowadzono „Bieg z Kapitanem”. Na starcie stawiło się 20 zawodników w wieku od 5 do 50 lat, którzy wraz z Kapitanem Żeglugi Wielkiej Panem Ryszardem Kucikiem, promowali zdrowy tryb życia.
Dodatkową atrakcją niedzielnych Dni Zalewa było stoisko przygotowane przez Koło Łowieckie „Słonka” w Morągu z siedzibą w Zalewie wraz z programem edukacyjno-konkursowym oraz pysznym myśliwskim bigosem. Mieszkańcy i turyści mieli możliwość zapoznać się z tradycją i kulturą myśliwską a zainteresowani obejrzeć niesamowitą wystawę trofeów myśliwskich. Odbyła się również prezentacja sygnalistów. Atrakcją cieszącą się równie wielkim zainteresowaniem był pokaz motocyklowy Bractwa Motocyklowego „Pocisk”. Można było podejść do właścicieli, porozmawiać o ich pasji, niebezpieczeństwach, zagrożeniach i towarzyszącej im adrenalinie, usiąść na motor i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Swój talent w to niedzielne popołudnie zaprezentowali laureaci konkursów i przeglądów muzycznych organizowanych przez Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Zalewie w roku 2018, a po ich występie publiczność rozgrzewał „DJ. Ryszard”. Najmłodszych uczestników bawili aktorzy Teatru Muzycznego Hals. Nie mogło zabraknąć tego dnia odrobiny humoru. Na Zalewskiej scenie wystąpił Kabaret „Made in China”. Gwiazdą wieczoru była Gosia Andrzejewicz z zespołem.
Publiczność nie zawiodła, mimo zawirowań pogodowych. Wszyscy dobrze się bawili a Dni Zalewa 2018 zakończono magicznie z iluzjonistą Mariuszem Czajką. Dla wytrwałych na koniec zagrał DJ. Kriss.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 21 sierpień 2018 17:56
1
0
0
s2smodern

Media

Powrót na górę