Kanał Dobrzycki

Kanał Dobrzycki

Kanał Dobrzycki jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych odcinków Kanału Elbląskiego. Wykopali go już w latach 1331-1334 mieszczanie zalewscy za zgodą komtura dzierzgońskiego Gűntera von Schwarzburga. Bezpośredni udział w realizacji tego przedsięwzięcia brali prawdopodobnie również Prusowie. Celem budowy było połączenie Zalewa, poprzez jezioro Ewingi, Kanał Dobrzycki, Jeziorak i Drwęcę, z Pomorzem. Pierwotnie kanał posiadał śluzę uniemożliwiającą odpływ wody z Ewingi do Jezioraka i miał około 800m długości, obecnie 2400m.
W trakcie budowy Kanału Elbląskiego (1849-1850r.) Kanał Dobrzycki poszerzono i pogłębiono. Do jesieni 1850r. Kanał Dobrzycki łączący Zalewo z Miłomłynem był gotowy do żeglugi. Obecnie ma głębokość 2-2,3m, szybkość przepływu wody - 2 cm/s w kierunku południowym. Nad kanałem w miejscowości Dobrzyki znajduje się kamienny most drogowy – replika blisko 100-letniego poprzedniego mostu.

Kanałem Dobrzyckim można dopłynać (z Jezioraka) na jezioro Ewingi i do Zalewa, gdzie na żeglarzy czeka nowoczesna ekomarina.

 

Opracowała Krystyna Kacprzak
 

Ostatnio zmienianypiątek, 01 marzec 2019 08:45
1
0
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Boreczno Jerzwałd »
Powrót na górę