Jerzwałd

Jerzwałd

Jerzwałd- dawna pruska wieś czynszowa z 1330 r. Miejscowość położona nad Jeziorem Płaskim, stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania leśnych terenów Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
We wsi można obejrzeć mały ogród botaniczny przy budynku Zespołu Parków Krajobrazowych oraz dom, w którym przez 27 lat mieszkał Zbigniew Nienacki. Autor wielu powieści, m.in. słynnego cyklu powieści przygodowych dla młodzieży o Panu Samochodziku. Pisarz został pochowany na miejscowym cmentarzu. Obecnie Jerzwałd to kultowe miejsce zjazdów klubu Nienackofanów: miłośników Zbigniewa Nienackiego i Pana Samochodzika.
W odległości ok 1 km. od centrum wsi znajduje się Kanał Jerzwałdzki prowadzący do urokliwych leśnych jezior Twaruczek i Zdryńskiego. Kanał przekopany w latach 30-tych XX wieku, miał pełnić rolę strategiczną. Obecnie to propozycja ciekawej ścieżki spacerowej lub wyprawy kajakowej z Jeziora Płaskiego. Z południowej strony szlaku między Jeziorem Zdryńskim, a zabagnionym jeziorem Karpie można zobaczyć pozostałości wału podłużnego i fosy z okresu wczesnego średniowiecza, ślady bytności plemienia Pomezan, z ziemi (terra) Geria. Historia wsi i ciekawszych obiektów opisana jest na 12 tablicach rozmieszczonych na terenie wsi.

 

Opracowała Krystyna Kacprzak
 

1
0
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Kanał Dobrzycki Jezioro Ewingi »
Powrót na górę